Group Admins

  • Profile picture of admin
  • Profile picture of Δημήτρης Δημητριάδης
  • Profile picture of Γιάννης Χαραλαμπίδης

Group Mods

  • Profile picture of Μηνάς Καρατζόγλου

Oμάδα για την Δημόσια Διοίκηση και την Κοινωνία

Public Group active 2 months ago

Στόχος της Ομάδας είναι να συμβάλλει στον σχεδιασμό παρεμβάσεων για την εισαγωγή στην δημόσια διοίκηση όλων εκείνων των ψηφιακών εργαλείων τα οποία θα κάνουν ευκολότερη την συναλλαγή του πολίτη με τον δημόσιο τομέα. Η Ομάδα θα προτείνει την άμεση μετατροπή όσο το δυνατόν περισσότερων σημερινών διαδικασιών σε ψηφιακές ενώ θα απευθύνει συστάσεις για την χρησιμότερη παρουσία του δημόσιου τομέα στο διαδίκτυο. Τα οφέλη για τον πολίτη θα είναι ένας δημόσιος τομέας πιο αποτελεσματικός, πιο άμεσος, πιο διαφανής. Οι προτάσεις της Ομάδας αφορούν όλο το φάσμα της δημόσιας ζωής και της καθημερινότητας του πολίτη προκειμένου αφενός η δημόσια διοίκηση να λάβει μία νέα ψηφιακή μορφή και αφετέρου να αναβαθμιστεί σημαντικά η ποιότητα ζωής όλων μας.

Επαναπροσκόμιση στο κράτος εγγράφου που έβγαλε το ίδι� (2 posts)

Topic tags: άδεια, κυκλοφορίας
  • Profile picture of Σταύρος Κεφαλέας said 11 months, 3 weeks ago:

    Πιστεύω να γράφω στο σωστό forum.
    Αν όχι παρακαλώ ενημερώστε με.
    Θα αναφερθώ στην προσκόμιση φωτοτυπίας της άδειας κυκλοφορίας που μου ζήτησε ο λογιστής για την εφορία.
    Προφανώς η εφορία πρέπει να ζητάει έγγραφα από τις υπηρεσίες του κράτους.
    Επίσης όλο αυτό πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά.
    Είμαι προγραμματιστής και ξέρω ότι μπορεί να γίνει.
    Ευχαριστώ.

  • Profile picture of Σταύρος Κεφαλέας said 11 months, 2 weeks ago:

    Υπάρχει κάποιο site όπου να μαζεύουμε όλα αυτά τα σχόλια από πολίτες και να βλέπουμε και πόσο προοδεύει η επίλυση των γραφειοκρατικών προβλημάτων?
    Αν όχι, μπορούμε να το ξεκινήσουμε αν θέλετε (είμαι προγραμματιστής).

O δικτυακός τόπος έχει υλοποιηθεί με το Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα
WordPress, από την Ομάδα Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης του Γραφείου του Πρωθυπουργού

Creative Commons License