Group Admins

  • Profile picture of admin
  • Profile picture of Δημήτρης Δημητριάδης
  • Profile picture of Γιάννης Χαραλαμπίδης

Group Mods

  • Profile picture of Μηνάς Καρατζόγλου

Oμάδα για την Δημόσια Διοίκηση και την Κοινωνία

Public Group active 2 months ago

Στόχος της Ομάδας είναι να συμβάλλει στον σχεδιασμό παρεμβάσεων για την εισαγωγή στην δημόσια διοίκηση όλων εκείνων των ψηφιακών εργαλείων τα οποία θα κάνουν ευκολότερη την συναλλαγή του πολίτη με τον δημόσιο τομέα. Η Ομάδα θα προτείνει την άμεση μετατροπή όσο το δυνατόν περισσότερων σημερινών διαδικασιών σε ψηφιακές ενώ θα απευθύνει συστάσεις για την χρησιμότερη παρουσία του δημόσιου τομέα στο διαδίκτυο. Τα οφέλη για τον πολίτη θα είναι ένας δημόσιος τομέας πιο αποτελεσματικός, πιο άμεσος, πιο διαφανής. Οι προτάσεις της Ομάδας αφορούν όλο το φάσμα της δημόσιας ζωής και της καθημερινότητας του πολίτη προκειμένου αφενός η δημόσια διοίκηση να λάβει μία νέα ψηφιακή μορφή και αφετέρου να αναβαθμιστεί σημαντικά η ποιότητα ζωής όλων μας.

Οικονομία, Ανάπτυξη, Εργασία (15 posts)

  • Profile picture of Ioannis Karavasilis Ioannis Karavasilis said 1 year, 5 months ago:

    Σας καλωσορίζω στην υπο-ομάδα οικονομία, ανάπτυξη και εργασία. Σκοπός της ομάδας αυτής είναι η ανταλλαγή απόψεων και ιδεών σε θέματα οικονομίας, ανάπτυξης και εργασίας μέσα στο πλαίσιο της Ψηφιακής Ελλάδα 2020.

    Οι κυβερνήσεις σε ολόκληρο τον κόσμο επενδύουν ποσά και πόρους στην ανάπτυξη υπηρεσιών ηλεκτρονικής διακυβέρνησης βασιζόμενες στο πως αυτές κατανοούν τις ανάγκες των χρηστών και χωρίς να μετρούν τις ανάγκες των πολιτών ούτε το τι αυξάνει την προθυμία των πολιτών να υιοθετήσουν τις υπηρεσίες αυτές. Η ανοιχτή συζήτηση που αναπτύσσεται στο πλαίσιο της Ψηφιακής Ελλάδας 2020 ανοίγει νέες προοπτικές στην υφιστάμενη αυτή κατάσταση. Θα ήθελα να σας προσκαλέσω να συμμετέχετε ενεργά στην πρόσκληση αυτή με την κατάθεση ιδεών και απόψεων ώστε να ξεκινήσει ένας ανοιχτός και γόνιμος διάλογος για τις παρεχόμενες ηλεκτρονικές υπηρεσίες στους τομείς οικονομία, ανάπτυξη και εργασία.

    Για την έναρξη του διαλόγου παραθέτω μερικά ερωτήματα:
    1. Περιγράψτε ένα κύριο πρόβλημα του οποίου η λύση σε άμεσο ορίζοντα είναι κρίσιμη για τον τομέα της οικονομίας ή της ανάπτυξης ή της εργασίας;
    2. Περιγράψτε ένα διαρθρωτικό πρόβλημα του οποίου η λύση σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα είναι κρίσιμη για τον τομέα της οικονομίας ή της ανάπτυξης ή της εργασίας.
    3. Προτείνετε μία υπηρεσία του κράτους προς τον πολίτη ή την επιχείρηση που επιθυμείτε να μετασχηματιστεί ή να δημιουργηθεί (εάν είναι νέα υπηρεσία) στον τομέα της οικονομίας ανάπτυξης ή της εργασίας π.χ. νέες υπηρεσίες για πολίτες και επιχειρήσεις στο taxis, ηλεκτρονικές δημοπρασίες, δίκτυα ανταλλαγής εμπειριών στον τομέα της έρευνας και της ανάπτυξης, αναζήτηση εργασίας, τηλε-εργασία, Job Hotlines.
    4. Σε πιο μέσο πρέπει να δοθεί η έμφαση για την ανάπτυξη νέων υπηρεσιών στον τομέα της οικονομίας ή της ανάπτυξης ή της εργασίας: υπολογιστής, κινητό τηλέφωνο, ψηφιακή διαδραστική τηλεόραση, άλλο ?
    5. Έχετε να αναφέρεται κάποιο παράδειγμα ή βέλτιστη πρακτική εφαρμογών ηλεκτρονικής οικονομίας ή της ανάπτυξης ή της εργασίας στην Ελλάδας ή σε άλλες χώρες εντός ή εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης;

    Καθώς οι προτάσεις σας είναι καθοριστικές για την ανάπτυξη δράσεων στην ψηφιακή πορεία της Ελλάδας θα σας παρακαλούσα να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα τεκμηριωμένες.

    Με εκτίμηση,

    Ιωάννης Καραβασίλης, Τεχνικός Υπεύθυνος για την οικονομία την ανάπτυξη και την εργασία της ομάδας “Δημόσια Διοίκηση και Κοινωνία”

  • Profile picture of Cristos Papadoulis Cristos Papadoulis said 1 year, 5 months ago:

    Κυριε Καραβασίλη,

    Διάβασα τις ανακοινώσεις σας και για να είμαι ειλικρινής, είμαι σε σύγχυση.
    Ο τίτλος της υποομάδας είναι Οικονομίας, Ανάπτυξης και εύρεσης εργασίας. Αν και αντιλαμβάνομαι ότι ο δημόσιος τομέας είναι μέρος της οικονομίας, ουσιαστικά βλέπω τον ιδιωτικό τομέα, ως η «Οικονομία». Με βάση τα ανωτέρω, και βλεποντας τι γράψατε στο # 3, υποθέτω ότι θέλετε να προτείνουμε ιδέες για: G-to-B (Κυβέρνηση-προς-Επιχειρήσεις) και G-to-P (Κυβέρνηση-προς-Πολίτες) και οχι B-to-B (Επιχείρηση-προς-Επιχείρηση) ή B-to-C (Επιχείρηση-προς-Πελάτης). Οι δύο τελευταίες, από την εμπειρία μου, είναι ιδιόκτητες, διότι συχνά παρέχουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε μια επιχείρηση.
    Στο # 3 προσφέρετε επίσης παραδείγματα: νέες υπηρεσίες για πολίτες και επιχειρήσεις στο taxi, ηλεκτρονικές δημοπρασίες, δίκτυα ανταλλαγής εμπειριών στον τομέα της έρευνας και της ανάπτυξης, αναζήτηση εργασίας, τηλε-εργασία, εργασία Hotlines.
    Για δίκτυα ανταλλαγής εμπειριών στον τομέα της έρευνας και της ανάπτυξης θα μπορούσε να μας εξηγήσετε τι εννοείτε; Εχω εργαστεί σε ιδιωτικές εταιρείες, έχω δυσκολία στην κατανόηση του πώς μια εταιρεία θα μοιραστεί τις εμπειρίες της με το κοινό.
    Για την τηλε-εργασία τι περιμένετε από εμάς; Αρχισα τηλε-εργασία περίπου 15 χρόνια πριν και έγινε μέρος της ζωής μου. Ως εκ τούτου, είμαι σε σύγχυση. Ψάχνετε τρόπο με τον οποίο τέθηκε σε εφαρμογή στην εταιρεία που δούλεψα; Οι λόγοι για την τηλε-εργασία; Τα οφέλη και τα μειονεκτήματα της τηλε-εργασίας; Οι κανόνες που πρέπει κανείς να θέσει σε εφαρμογή πριν από μια εφαρμογή τηλε-εργασίας; Πώς μπορεί κάποιος να μετρά την παραγωγικότητα;
    Απαντήσεις στα παραπάνω θα με βοηθήσει πολύ.

    Ζητώ συγγνώμη για την αγγλική στην ελληνική μετάφραση.

    Σας ευχαριστώ,

    Χρίστος

  • Profile picture of Βασιλική Βράνα Βασιλική Βράνα said 1 year, 5 months ago:

    Μια καλή πρακτική η οποία υλοποιήθηκε στο South Yorkshire ήταν το: e@SY Connects: A hub for accessing services in South Yorkshire.
    Όσον αφορά τον τομέα της εργασίας χρησιμοποιήθηκαν Jobs Hotlines στις οποίες ο χρήστης καταχωρούσε, το όνομα του, τον αριθμό του τηλεφώνου του και ζητούσε ημέρα και ώρα για τηλεφωνικό ραντεβού. Οι πληροφορίες αυτές προωθούνταν αυτόματα στο τοπικό κέντρο εύρεσης εργασίας όπου οι υπάλληλοι έκαναν ένα χρονοδιάγραμμα για τις κλήσεις και καλούσαν πίσω τους ενδιαφερόμενους.
    Μια αντίστοιχη ιδέα θα μπορούσε να υλοποιηθεί στους κατά τόπους ΟΑΕΔ ή ίσως και σε κεντρικό επίπεδο. Αυτό μαζί με τις On-line Υπηρεσίες που παρέχονται από τον δικτυακό τόπο του ΟΑΕΔ θα είχε σαν αποτέλεσμα την μείωση των επισκέψεων στα κατά τόπους γραφεία και την αποδοτικότερη λειτουργία του οργανισμού.

  • Profile picture of Ioannis Karavasilis Ioannis Karavasilis said 1 year, 4 months ago:

    Αγαπητέ κ. Παπαδούλη,

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Σκοπός του forum είναι η ανάπτυξη διαλόγου, η καταγραφή ιδεών μέσα από την ενεργή συμμετοχή των πολιτών ώστε να γίνουν προτάσεις προς την κυβέρνηση με στόχο να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες προς τους πολίτες. Θα θέλαμε λοιπόν να ακούσουμε προτάσεις G2B και G2C.

    Στο #3 ανέφερα μερικά παραδείγματα τα οποία κατά την γνώμη μου μπορούν να ξεκινήσουν ένα βήμα διαλόγου φυσικά μπορείτε να καταθέσετε και κάποια άλλη πρόταση ή ιδέα στα πλαίσια της επίλυσης διαρθρωτικών προβλημάτων με τη χρήση τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών, στα αντικείμενα οικονομία, ανάπτυξη και εργασία.

    Το παράδειγμα του taxisnet αποτελεί μία καλή πρακτική της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών. Θα μπορούσε το Υπουργείο να προσφέρει νέες υπηρεσίες στους πολίτες πέρα από τις ήδη υπάρχουσες; Θα μπορούσε η Ελληνική Κυβέρνηση να υλοποιήσει άλλες αντίστοιχες υπηρεσίες για τους πολίτες;

    Οσον αφορά την τηλεργασία στην Ελλάδα το πλαίσιο υλοποίησης ρυθμίζεται μέσω της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας 2006-2007 της «Ευρωπαϊκής Συμφωνίας-Πλαίσιο». Η σύμβαση αυτή αποτελεί την αφετηρία για τη ρύθμιση των ζητημάτων που σχετίζονται με την τηλεργασία υπάρχουν όμως νομικά και άλλα θέματα τα οποία θα πρέπει να ρυθμιστούν. Ποιες είναι για παράδειγμα οι συμβατικές υποχρεώσεις του εργαζομένου; Τα συνδικαλιστικά του δικαιώματα; Το ωράριο του; Η όπως πολύ σωστά αναφέρατε πως μπορεί να μετρηθεί η παραγωγικότητα του; Με προκαθορισμένους στόχους (management by objective) που είναι μια ευρέως χρησιμοποιούμενη και αποτελεσματική μέθοδος;

    Υπάρχουν μέχρι στιγμής στην Ελλάδα δύο καλές πρακτικές τηλε-εργασίας στην εκπαίδευση. Το ΕΑΠ (Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο) και το τηλε-σχολείο στην Ψέριμο. Θα μπορούσε για παράδειγμα η Ελληνική κυβέρνηση να δημιουργήσει θέσεις τηλε-εργαζομένων «Δημοσιών» Υπαλλήλων; Εάν ναι ποιο θα ήταν το πλαίσιο εργασίας τους;

    Η σύσταση των δικτύων ανταλλαγής εμπειριών μπορεί να γίνει σε τοπικό, εθνικό ή Ευρωπαϊκό επίπεδο. Έχουν ως ειδικότερο στόχο την ανταλλαγή εμπειριών, τεχνογνωσίας, καλών και κακών πρακτικών και εν γένει την ενδυνάμωση συνεργασιών και από κοινού υλοποίηση δράσεων και αποτελούν μοχλό ανάπτυξης ατόμων, περιοχών κτλ. Ενδεικτικά σας αναφέρω το Ευρωπαϊκό Δίκτυο “Empowerment of the Excluded People” που στόχος της ήταν να συγκεντρώσει και να εξετάσει όλες εκείνες τις μεθόδους και τα σχέδια απασχόλησης κοινωνικά αποκλεισμένων ατόμων με στόχο την ένταξη τους στην αγορά εργασίας. Θα μπορούσε η Ελληνική Κυβέρνηση να δημιουργήσει αντίστοιχα δίκτυα; Πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι ΤΠΕ για την υποστήριξη ενός τέτοιου δικτύου;

    Μια καλή πρακτική η οποία αναπτύχθηκε στο Amsterdam ήταν η δημιουργία ενός one-stop-shop για άδειες λειτουργίας μπαρ, εστιατορίων και ξενοδοχείων. Για την απόκτηση της άδειας ο ενδιαφερόμενος θα έπρεπε να επισκεφτεί περισσότερες από 18 διαφορετικές Υπηρεσίες. Μέσα από το HoReCa1 one-stop-shop, ένας επιχειρηματίας μπορεί να βρει περισσότερα από 40 κυβερνητικά έγγραφα, να απαντήσει σε περισσότερες από 20 ερωτήσεις και να συμπληρώσει μια μόνο φόρμα για τις 7 άδειες οι οποίες απαιτούνται στην πόλη του Amsterdam. Το project αυτό παρείχε στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις την ολοκλήρωση 18 διαφορετικών δημόσιων υπηρεσιών. Σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, όπου ο τουρισμός αποτελεί σημαντική πηγή εσόδων η δημιουργία μιας αντίστοιχης υπηρεσίας δεν θα αποτελούσε μοχλό ανάπτυξης;

  • Profile picture of Cristos Papadoulis Cristos Papadoulis said 1 year, 4 months ago:

    Αγαπητέ κ. Καραβασίλη,

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.

    Με τον φόβο ότι μπορεί να ερμηνευθώ κυνικός, είμαι πολύ ευτυχής που βλέπω ότι και εσεις βλέπεται τον Πολίτη ως Πελάτη. Είναι μια έννοια που λείπει, σε μεγάλο βαθμό, τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα στην χώρα μας.

    Αντιλαμβάνομαι ότι στο # 3 δώσατε παραδείγματα πρός συζήτηση και μια αφετηρία, και είμαι ευγνώμων.

    Ως ένα άτομο που πέρασε όλη την καριέρα του εργαζενός σε άλλη χώρα, και έχοντας αποκτήσει μια διαφορετική εργασιακή ηθική, έχω τις εξής παρατηρήσεις:

    1. Είναι η αντίληψη μου ότι η ελληνική γραφειοκρατία πάσχει από ορισμένες ελλείψεις. Πχ. έλλειψη οργάνωσης, έλλειψη κατάρτισης, έλλειψη δεξιοτήτων διαχείρισης, κ.λ.π.
    2. Οι επιχειρηματικές διεργασίες στην κυβέρνηση και στον ιδιωτικό τομέα δεν έχουν βελτιωθεί τον τελευταία άγνωστο αριθμό ετών.
    3. Οι πολιτικοί, σε όλα τα επίπεδα, τηρούν συμπεριφορά, σαν η κυβέρνηση είναι ιδιωτικό τομέα τους και κάνουν κατά το δοκούν.
    4. Η κυβέρνηση εισπράττει φόρους, αλλά δεν παίρνουμε σε αντάλλαγμα ένα σεβαστό επίπεδο υπηρεσιών για αυτούς τους φόρους.
    5. Ποτέ δεν έχω εργαστεί σε ένα περιβάλλον που ούτε η κυβέρνηση ή ένα συνδικάτο αποφάσισαι για τον μισθό μου, την προαγωγ ή μου ή τις παροχές μου. Ως εκ τούτου, ξεκινώ από ένα εντελώς διαφορετικό σημείο αναφοράς. Με βάση την εμπειρία μου, βλέπω μια ακαμψία σε ολόκληρο το ιδιωτικό και το δημόσιο περιβάλλον εργασίας που εμποδίζει τις μεγάλες επιχειρήσεις να θεωρούν την Ελλάδα ως τόπο επενδύσεων. Πιστέψτε με, έχω συνεργαστεί με Διευθύνοντες Συμβούλους και Senior VPs σε μεγάλες επιχειρήσεις νέας τεχνολογίας και όλοι είχαν καλή εξήγηση γιατί η Ελλάδα και η Ευρώπη είχαν αποκλεισθεί από τις συζητήσεις τους για επενδύσεις ή επέκταση παραγωγής.
    6. Ακόμη και αυτή η προσπάθεια, Ψηφιακή Ελλάδα 2020, είναι ανοργάνωτη. Συλλέγουμε διαφορετικές ιδέες από μια πληθώρα συμμετεχόντων. Αυτά όπως η λέξη λέει, είναι μόνο ιδέες. Δεν είναι οργανωμένα και αξιοποιήσιμα στοιχεία.. Για οποιοδήποτε θέμα, μπορεί κανείς να βρει μελέτες που έχουν διεξαχθεί από την ΕΕ ή ΕΕ και των μη κοινοτικών χωρών και λόγω της έλλειψης οργάνωσης, το “τι θέλουμε να κάνουμε” γίνεται καταπνικτικό (overwhelming). Φρονώ ότι, στην Ελλάδα είμαστε πολύ καλοί στο να μιλάμε, αλλά όχι στο να παίρνουμε αποφάσεις και να «κάνουμε» (acting/doing).
    7. Γράφετε ότι αυτές οι ιδέες θα διαβιβαστούν στις αρμόδιες υπηρεσίες της κυβέρνησης. Αυτό είναι καλό ή είναι; Οποιαδήποτε από αυτές τις οργανώσεις έχει τις δικές της προτεραιότητες, σχέδια και αγαπητα σχέδια (pet-projects). Έχετε εξετάσει την αντίδραση των οργανισμών να δεκτούν “κάποιου άλλου” ιδέες για το περιβάλλον “τους”; Λάβετε υπόψη τον ανθρώπινο παράγοντα και το «δεν εφευρέθηκε εδώ» σύνδρομο;
    8. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η ελληνική κυβέρνηση μπορεί να θεσπίσει τηλεργασία. Ένα απλό παράδειγμα είναι οι εργαζόμενοι οι οποίοι επεξεργάζονται τα Ε1 έντυπα. Αν το Ε1 έντυπα σαρωθούν, η εισαγωγή δεδομένων μπορεί να γίνει στο σπίτι, καφέ ή στην Ινδία. Οι βιβλιοθήκες μπορούν να ψηφιοποιηθούν και να ταξινομηθούν και στη συνέχεια ο καθένας θα μπορούσε να έχει πρόσβαση σε οποιοδήποτε έγγραφο από το σπίτι, το γραφείο ή ακόμα και τον Καναδά. Οι μαθητές που συμμετέχουν στην έρευνα μπορούν να έχουν πρόσβαση στα υλικά αναφοράς από οπουδήποτε.
    9. Η απάντησή σας συμπεριλαμβάνεται το παράδειγμα του Άμστερνταμ. Βάσει της κατάρτισης και επαγγελματικής εμπειρίας μου, θα εξέταζα το ζητήματα αυτό με διαφορετικό τρόπο. Δεν είμαι οπαδός της πολυπλοκότητας. Αν το Άμστερνταμ δεν εξάλειψαι τους υφιστάμενους 18 οργανισμούς, τότε απλά πρόσθεσε ένα 19ο. Aπλά προσθεσε στην πολυπλοκότητα του περιβάλλοντος. Η έννοια του ΚΕΠ, αν και αναγκαία και χρήσιμη, είναι αποτέλεσμα ενός παθογόνου περιβάλλοντος. Είναι μια λύση, αλλά δεν είναι μια θεραπεία.
    Η δουλειά μου ήταν να εξετάζω τις προβληματικές διαδικασίες, να συντονίζω εργαστήρια, οχι συνεντεύξεις, με επιλεγμένα άτομα από τους οργανιζμούς στη διαδικασία και να τους βοηθώ να σχεδιάσουν μια νέα διαδικασία. Στη συνέχεια, έπερνα τα αποτελέσματα και τά μετάφραζα στην γλώσσα των πληροφορικών (διεργασίας και δεδομένα) οι οποίοι με την σειρά τους κατασκεύαζαν νέα συστήματα που απευθύνονταν στις ανάγκες της νέας επιχειρηματικής διαδικασίας.

    Ελπίζω ότι τα παραπάνω εξηγούν γιατί πιστεύω ότι πρέπει να οργανώσουμε αυτή την προσπάθεια έτσι ώστε τα αποτελέσματα nα συλλεχθούν, οργανωθούν, δοθούν προτεραιότητα, προγραμματισθούν, κατασκευαστούν και εφαρμοστούν.

    Ζητώ συγγνώμη για την κακή μετάφραση απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά.

    Με εκτίμηση,

    Χρίστος Παπαδουλής

  • Profile picture of Savvas Kotenidis Savvas Kotenidis said 1 year, 4 months ago:

    Πιστεύω ότι η καταχώρηση (χωρίς να θίγει προσωπικά δεδομένα) του βιογραφικού αλλά και της επαγγελματικής εμπειρίας σε ένα δημόσιο-κρατικό ηλεκτρονικό χώρο, κατανεμημένο κατά διάφορες κατηγορίες, θα έδινε στον πολίτη την δυνατότητα να προβάλει τις δυνατότητές του για εύρεση εργασίας και στις επιχειρήσεις να αξιολογούν και να προσλαμβάνουν μέσα από έναν (πιστοποιημένο πιθανώς) κρατικό φορέα το αντίστοιχο ανθρώπινο δυναμικό. Ετσι θα υπάρχει διαφάνεια αλλά και δυνατότητα για στροφή σε επαγγέλματα που έχουν ζήτηση

  • Profile picture of Cristos Papadoulis Cristos Papadoulis said 1 year, 4 months ago:

    Κατ ‘αρχήν, δεν έχω κανένα πρόβλημα για την εν λόγω πρόταση του να έχετε ένα δημόσιο-κρατικό ηλεκτρονικό χώρο για την καταχώρηση του βιογραφικού αλλά και της επαγγελματικής εμπειρίας.
    Η ερώτηση που έχω είναι πιο πολυ απορία. Είμαι μια μάλλον μοναδική περίπτωση. Έχω ένα πτυχίο στη Διοίκηση και μεταπτυχιακές σπουδές στην Πολιτική Επιστήμη, αλλά πέρασα όλη την καριέρα μου στην Πληροφορική σε διάφορες θέσεις. Ποιος, στην Ελλάδα, θα με προσλάβει και για τι εργασία;

    Ζητώ συγγνώμη για την κακή μετάφραση απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά.

    Με εκτίμηση,

    Χρίστος Παπαδουλής

  • Profile picture of Βασιλική Βράνα Βασιλική Βράνα said 1 year, 4 months ago:

    Αγαπητέ κ. Κοτενίδη
    διάβασα με ενδιαφέρον την άποψη και συμφωνώ. Πως όμως θα μπορούσε να υλοποιηθεί ένας τέτοιος χώρος χωρίς να θίγονται προσωπικά δεδομένα; Ποιοι και πώς θα έχουνε πρόσβαση στο χώρο αυτό;

    Βίκυ Βράνα

  • Profile picture of Savvas Kotenidis Savvas Kotenidis said 1 year, 4 months ago:

    Αξιότιμη κ.Βρανά
    Όσον αφορά την πρόσβαση στον χώρο νομίζω ότι θα πρέπει να επιτρέπεται στους πάντες (παγκοσμίως ή δυνατόν).
    Όσον αφορά το πώς θα μπορούσαν να προστατευθούν τα προσωπικά δεδομένα, προτείνω κατά την δημιουργία λογαριασμού του υποψήφιου στο site, να μην εμφανίζονται (σε κοινή θέα) τα ευαίσθητα δεδομένα αλλά να καταχωρούνται για χρήση μόνο απ’ αυτόν που θα τα ζητήσει με την σύμφωνη γνώμη του ενδιαφερόμενου.Ο υποψήφιος θα παρουσιάζεται μέ έναν κωδικό και τα στοιχεία που θα φαίνονται θα είναι τέτοια (όπως φύλο,ηλικία,σπουδές κλπ) που δεν θα παραπέμπουν στην φυσική του παρουσία.

  • Profile picture of Βασιλική Βράνα Βασιλική Βράνα said 1 year, 4 months ago:

    Κύριε Κοτενίδη και κ. Παπαδούλη
    Για μένα θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσε να “ταιριάζει” όσους αναζητούν εργασία με θέσεις εργασίας οι οποίες θα ήταν επίσης καταγεγραμμένες και να “προτείνει” απευθείας το βιογραφικό του “υποψηφίου” στην αντίστοιχη εταιρεία.
    Θα μπορούσε ίσως να γίνεται αυτό με κάποια tags μέσα στο βιογραφικό σημείωμα;
    κ. Παπαδούλη θα μπορούσατε ίσως να μας πείτε την άποψη σας με βάση την εμπειρία σας πως αυτό θα μπορούσε να υλοποιηθεί;

  • Profile picture of Cristos Papadoulis Cristos Papadoulis said 1 year, 4 months ago:

    Αγαπητή κ. Βράνα,,

    Θέλω να εξηγήσω και να καταστήσω σαφές ότι δεν δημοσίευσα το σημείωμά μου γιατί αναζητώ εργασία.
    Είχα ήδη μια πολύ επιτυχημένη καριέρα. Το δημοσιεύσα απλώς να επισημάνω μια επιπλοκή που πρέπει να αντιμετωπιστεί.
    Πρέπει επίσης να εξηγήσω ότι στα 36 χρόνια απασχόλησης, με περίπου 10 οργανισμούς / επιχειρήσεις, ποτέ δεν κλήθηκα να λάβω εξέταση των επαγγελματικών προσόντων μου και να παρέχω είτε το πρωτότυπο ή αντίγραφο του ακαδημαϊκών προσόντων μου. Οι εταιρείες με προσέλαβαν βάση της εργασιακής μου εμπειρίας. Η ακρίβεια των ακαδημαϊκών πιστοποιητικών μου έγινε αποδεκτή βάσι του τι έγραφα στην αίτηση. Φυσικά, η εταιρεία είχε το δικαίωμα να με απολύσει σε περίπτωση ακαδημαϊκά προσόντα μου δεν ήταν ακριβή.

    Αν έπρεπε να οραματιστώ με τον τρόπο που θα ήθελα μια αυτοματοποιημένη υπηρεσία να λειτουργεί στο ελληνικό περιβάλλον, θα χρειάζεται να επιτρέπει τα ακόλουθα:
    1. Πρέπει να επιτρέψει σε κάποιον να καταγράψει τα εκπαιδευτικά του προσόντα και τις εμπειρίες τους,
    2. Πρέπει να επιτρέψει σε κάποιον να επισυνάψει λέξεις-κλειδιά για το προφίλ,
    3. Να επιτρέπει να περιλάβει οτι έχει περάσει κάθε τέστ που θέλει κάποιος να πάρει,
    4. Να επιτρέπει ένα δημόσιο οργανισμό ή ιδιωτική εταιρεία να έχει πρόσβαση στο προφίλ,
    5. Να επιτρέπει στους δημόσιους οργανισμούς και ιδιωτικές επιχειρήσεις να υποβάλουν τις ανάγκες τους. Με αυτό τον τρόπο οι δύο πλευρές μπορούν να αναζητήσουν πληροφορίες.

    Ελπίζω ότι αυτή η εξήγηση να δίνει απάντηση στο ερώτημά σας.

    Ζητώ συγγνώμη για την κακή μετάφραση απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά.

    Με εκτίμηση,

    Χρίστος Παπαδουλής

  • Profile picture of Βασιλική Βράνα Βασιλική Βράνα said 1 year, 4 months ago:

    Αγαπητέ κ. Παπαδούλη
    σας ευχαριστώ για την απάντηση σας.
    Πήρα αφορμή να απευθύνω την ερώτηση μου σε εσάς γιατί σε προηγούμενη απάντηση σας αναφέρατε ”Στη συνέχεια, έπερνα τα αποτελέσματα και τά μετάφραζα στην γλώσσα των πληροφορικών (διεργασίας και δεδομένα) οι οποίοι με την σειρά τους κατασκεύαζαν νέα συστήματα που απευθύνονταν στις ανάγκες της νέας επιχειρηματικής διαδικασίας΄
    Θεωρώ ότι η εμπειρία και οι γνώσεις σας μπορούν να συμβάλουν στη διαμόρφωση μίας πρότασης στον τομέα της εργασίας, (όπου εκεί βλέπουμε πως αναπτύσσετε η συζήτηση), η οποία μπορεί να είναι άμεσα υλοποιήσιμη.

  • Profile picture of Cristos Papadoulis Cristos Papadoulis said 1 year, 4 months ago:

    Αγαπητή Κα. Βασιλική Βράνα,

    Σας ευχαριστώ για την αναγνώριση. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις σας, υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Οι προϋποθέσεις είναι οι εξής:

    1. Προσδιορίστε τον χορηγό ο οποίος θα αναλάβει το έργο υπ ‘ευθύνη του, και θα εξασφαλίσει τη χρηματοδότησή του,
    2. Ο χορηγός παρέχει το όραμα το οποίο προσδιορίζει το πεδίο εφαρμογής του έργου,
    3. Η ομάδα του φόρουμ πρέπει να εξελιχθεί σε μια ομάδα έργου,
    4. Προσδιορισμός των ενδιαφερομένων μερών (ιδιωτικός τομέας, δημόσιος τομέας),
    5. Τα ενδιαφερόμενα μέρη ταυτοποιούν τα άτομα που θα συμμετάσχουν στα εργαστήρια,
    6. Διεξαγωγή των εργαστηρίων (τρεις μισές ημέρες την εβδομάδα),
    7. Μετάφραση των ευρημάτων σε δύο έγγραφα (ένα για τους ανθρώπους που θα αναπτύξουν τη βάση δεδομένων και ένα άλλο για αυτούς που θα αναπτύξουν τον τρόπο εφαρμογής),
    8. Τέλος, θέλω να εκπαιδεύσω άλλους να εκτελούν αυτή τη διαδικασία. Αυτό αποτελεί προϋπόθεση για τη συμφωνία να κάνω το έργο.

    Θα συμφωνήσουν να κάνω το παραπάνω ως εθελοντής και δεν απαιτώ καμία αποζημίωση.

    Μπορείτε να σκεφτείτε ότι πρόκειται για μια πολύ χρονοβόρα διαδικασία. Θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι δεν είναι. Τα χρονοβόροι μέρη είναι 6 και 7 ανωτέρω. Εκτιμώ ότι η # 6 μπορεί να λάβει 2-3 εβδομάδες και # 7 την εβδομάδα έως 10 ημέρες. Αυτό είναι μια εκτίμηση με βάση την αντίληψή μου για την απαίτηση.
    # 8 θα απαιτήσει μεγαλύτερο χρονο διότι οι συμμετέχοντες θα χρειαστεί να μάθουν να κανουν το διαμεσολαβητή σε οποιαδήποτε ομάδα σε οποιαδήποτε επιχειρηματική περιοχή και δεν ειδικεύονται σε ένα επιχειρηματικό τομέα (Υπουργείο Οικονομικών, Υπουργείο Παιδείας, Υπουργείο Εργασίας, κλπ).
    Με την άδειά σας, θέλω να επαναλάβω αυτό που έγραψα προηγουμένως και θα είμαι πιο τολμηρός (ανοικτός) αυτή τη φορά.
    Το φόρουμ αυτό μου φαίνεται δημιουργήθηκε από καλά επιθυμούντες ανθρώπους που δυστυχώς δεν έχω ιδέα για τις οργανώσεις, την ανθρώπινη συμπεριφορά, την οργάνωση ή την επιτυχή διαχείριση του έργου.
    Αποφάσισαν να δημιουργήσουν το φόρουμ για να συλλέξει πληροφορίες από τα ενδιαφερόμενα μέρη. Κάποιος, κάαποτε θα συλλέξει τις πληροφορίες αυτές και θα τις περάσει στον κατάλληλο οργανισμό. Αυτό είναι όπως κάποιος να λέει ότι θα συλλέξουμε τις πληροφορίες αυτές και στη συνέχεια θα τις πετάξουμε σε μια μαύρη τρύπα.
    Αν κάποιος δεν μπορεί να μου αποδείξει το αντίθετο, τοτε αυτό είναι, στην καλύτερη περίπτωση μια ακαδημαϊκή άσκηση ή μάλλον μια άσκηση στη ματαιότητα.
    Κάποιος θα ερωτήσει εάν γράφω τα παραπάνω γιατί ειμαι απογοητευμένος ή ματαιωμένος. Ναι και στα δύο. Εγώ δεν τα γράφω γιατί είμαι αρνητικός. Οι αρνητικές σκέψεις δεν ανήκουν σε μια επαγγελματική προσπάθεια.
    Οι αγγλοσάξονες μου μάθανε πώς να οργανώνω την εργασία μου και το Silicon Valley μου έμαθε πώς να επιτεθώ σε ένα πρόβλημα και να το λύσω σε σύντομο χρονικό διάστημα. Εργάστηκα για 36 χρόνια σε ένα περιβάλλον όπου τα πάντα έπρεπε να γίνουν χθές οχι σήμερα ή αύριο. Πολλές φορές ευχόμαστε ημέρα ωα είχε πάνω από 24 ώρες.
    Η Ελλάδα, κατά την άποψή μου, είναι σαν μια εταιρεία που βρίσκεται σε ένα σταυροδρόμι. Είτε θα αλλάξει ή θα “διακόψει” τη λειτουργία της με το να υποβάλει αίτηση για το κεφάλαιο 99. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι μια χώρα δεν έχει ποτέ να λάβει την απόφαση αυτή. Συμφωνώ ότι μια χώρα δεν μπορεί να πάψει να υπάρχει, αλλά το κεφάλαιο 99 για μια χώρα είναι το ΔΝΤ.
    Όταν μια εταιρεία είναι στη διασταύρωση, θα αναδιοργανώσει το σύνολο της επιχείρησης ή τμήματός της να βελτιώσει την απόδοσή της. Το κάνουμε αυτό με έναν πολύ οργανωμένο και μεθοδικό τρόπο, επειδή δεν έχουμε χρόνο και περιθώρια λάθους.
    Αν η αντίληψη μου είναι σωστή, θα πρέπει να κάνει το ίδιο πράγμα όπως όταν μια εταιρεία είναι στην ίδια κατάσταση.

    Κυρίες και κύριοι το σπίτι καίγεται και εσείς ποτίιζετε το χλοροτάπητα.

    Ζητώ συγγνώμη για την μακρόσκελη σημείωση και αν έχω προσβάλει ακούσια κανέναν.

    Ζητώ συγγνώμη για την κακή μετάφραση απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά.

    Με εκτίμηση,

    Χρίστος Παπαδουλής

  • Profile picture of Βασιλική Βράνα Βασιλική Βράνα said 1 year, 4 months ago:

    Αγαπητέ κ. Παπαδούλη,
    και εγώ όπως και εσείς είμαι εθελόντρια στο forum αυτό γιατί θέλω να προσφέρω τις γνώσεις και την εμπειρία μου.
    Σκοπός του forum, όπως εγώ το καταλαβαίνω, είναι η ανάπτυξη διαλόγου και η σύνταξη προτάσεων η οποίες μπορούν να υλοποιηθούν άμεσα από την πολιτεία. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να μας εγγυηθεί την υλοποίηση τους ή όχι.
    Βασιλική Βράνα

  • Profile picture of Βασιλική Βράνα Βασιλική Βράνα said 1 year, 2 months ago:

    Δείτε τις Top Seven Intelligent Communities of 2011

    http://tinyurl.com/4nn4adj

O δικτυακός τόπος έχει υλοποιηθεί με το Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα
WordPress, από την Ομάδα Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης του Γραφείου του Πρωθυπουργού

Creative Commons License